Pagubă morală

20 iunie 2020 50

Bună ziua. Instanta a hotărât ca trebuie sa achitam paguba morala 400.000 lei. Noi, ambii soți nu lucrăm, avem copil minor. Executorul a hotărât că trebuie să întoarcem imediat 30% din suma, iar restul în decurs de un an. E posibil un termen atât de scurt? Și ce consecințe ne așteaptă dacă nu reușim sa întoarcem în termen?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Alisa,

Trebuie să vă înțelegeti cu creditorul cu privire la un grafic mai real de restituire a datoriei. În cazul în care creditorul vă permite, executorul nu are cum să se opună.

În caz că nu achitati in termen, executorul va intreprinde alte actiuni si va aplica alte masuri de... mai detaliat executare (de exemplu vinzare bunurilor).

21 iunie 2020