Pagube provocate de accident rutier

20 decembrie 2021 150

Buna! Am avut un accident rutier de producerea caruia este vinovat celalalt sofer. Intentionez sa-l actionez in judecata pentru recuperarea pagubelor produse automobilului si a cheltuielile pentru transportul aditional utilizat in perioada reparatiei automobilului meu. Problema este ca soferul vinovat a contestat procesul-verbal contraventional, iar prima sedinta va avea loc la data de 05.05.2022. Pot sa depun chemarea in judecata imediat sau trebuie sa astept pana se solutioneaza contestatia? Dispun de dosarul contraventional si evaluarea pagubelor intocmita de catre un expert auto.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Cristina, sunteți într-o situație nu prea bună. DVS trebiue să așteptați decizia instanței ( 05.05.22 ) , după aceasta mai este Curtea de Apel, avocatul o să-i propună clentului să se folosească de așa ceva, ei au scop să tergiverseze cauza special. Dacă o să enițiați o expertiză auto,... mai detaliat v-a fi ochei, păstrați bonul de plată, de dorit să fie experți lecenziați.

21 decembrie 2021