Teren prelucrat timp de 30 de ani cu cod cadastral greșit

26 mai 2021 15

Socrii mei au prelucrat timp de 30 ani un teren care le-a fost repartizat de "Întovărășirea pomicolă". mai târziu, au privatizat terenul în cauză. Acum s-a dovedit ca numărul cadastral al terenului nu coincide cu cel al lotului prelucrat atâțea ani. Noul președinte al "Întovărășirii" l-a atribuit altcuiva menționând că potrivit măsurărilor efectuate de geodezist numărul cadastral din Titlul de proprietate nu este al terenului prelucrat, ci la celui de alături. Socrii își fac griji, deoarece au destelinit terenul vizat, au sadit pomi fructiferi, l-au ingrădit, ca acum să se pomenească în situația că trebuie să-l cedeze. Poate fi corectat Codul cadastral in titlul de proprietate? Cum se face? Vă mulțumesc enorm pentru răspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Situația poate fi clarificată pe interior dacă părțile sunt gata și au interes să o facă, contrar, este borba de litigiu ce urmează a fi soluționat de instanța de judecată.
La caz urmează a fi analizate actele deținute pentru a putea oferi o soluție, deoarece situația este una dificilă.

27 mai 2021