Pamint agricol la schimb

16 februarie 2018 51

Buna ziua. Am un teren agricol si imprejurul meu mai au si atii. Cineva doreste sa cumpere 4 hectare si acolo se afla si al meu, dar pe mine nu ma aranjeaza pretul. Acum dumnealui doreste sa-mi schimbe terenul fara voia mea, zicind ca este un proiect de lege care ma obliga sa-l schimb.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Acest teren este proprietate privată și există anumite reguli stricte cum poate fi expropriată o persoană. Exproprierea poate avea loc doar pentru o cauză de utilitate publică și doar cu o justă și prealabilă despăgubire (adică sa vi se achite potrivit prețului de piață).
În cazul dat vecinul este o persoana... mai detaliat privată.
Mai mult proiectele de legi nu au nici o valoare juridică și nu produc nici un efect juridic.

16 februarie 2018