Pana la ce varsta se plateste pensia alimentara pentru copii?

15 mai 2019 1529

Buna ziua. Pana la ce varsta se plateste pensia alimentara pentru copii? Multumesc.

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform art. 111 , Codul Familiei:

Articolul 111. Stingerea obligaţiei de întreţinere
(1) Obligaţia de întreţinere, apărută în baza contractului privind plata pensiei de întreţinere, încetează în urma decesului uneia dintre părţi, a expirării duratei contractului sau conform clauzelor acestuia.
... mai detaliat (2) Plata pensiei de întreţinere, în baza hotărîrii instanţei judecătoreşti, încetează în cazurile:
a) atingerii de către copil a vîrstei de 18 ani sau obţinerii de către acesta a capacităţii depline de exerciţiu sub vîrsta de 18 ani;
b) adopţiei copilului care primeşte pensia de întreţinere;
c) căsătoriei descendentului inapt de muncă;
d) restabilirii capacităţii de muncă a persoanei care primeşte pensia de întreţinere;
e) recăsătoririi fostului soţ inapt de muncă care primeşte pensia de întreţinere;
f) decesului creditorului întreţinerii sau al debitorului întreţinerii;
g) anulării hotărîrii judecătoreşti privind încasarea pensiei.

Servus

15 mai 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu întotdeauna. Legea prevede cazuri când obligaţia de întreţinere poate să dureze şi după atingerea majoratului. De exemplu, părinţii sunt obligaţi să-şi întreţină şi copiii majori inapţi de muncă, care necesită sprijin material, sau în cazul unor circumstanţe excepţionale (boală gravă, mutilare a copilului minor sau a celui major inapt... mai detaliat de muncă, necesitatea achitării cheltuielilor privind îngrijirea acestora etc.), instanţa judecătorească de asemenea poate obliga pe fiecare dintre părinţi să participe la cheltuielile suplimentare generate de aceste circumstanţe.

15 mai 2019