Pana la ce varsta se plateste pensie pentru continuarea studiilor copil major?

26 iunie 2017 57

Pana la ce varsta se plateste pensie pentru continuarea studiilor copil major, daca are 24 de ani, s-a inscris anul trecut la facultate, a lucrat, a facut cursuri de perfectionare si e posibil sa lucreze si in prezent.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Hotărârea Guvernului din 15.08.2006 - pentru aprobarea Regulamentului privind modul de plată a pensiilor stabilite în sistemul public de asigurări sociale de stat şi alocaţiilor sociale de stat în art. 11 stabilește că,
Pensia de urmaş se plăteşte integral:
copiilor care îşi continuă studiile în instituţiile de învăţămînt de zi:... mai detaliat secundar general, secundar profesional, post secundar profesional (colegii), superior, inclusiv în instituţiile teologice din ţară sau cele din străinătate - pînă la absolvire, inclusiv pe perioada vacanţelor, însă care nu depăşesc vîrsta de 23 de ani.
Daca acesta obtine si venituri proprii, debitorul pensiei poate cere sistarea acesteia.

26 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
27 iunie 2017