Panouri publicitare!

9 aprilie 2018 36

Buna ziua. Am pus un panou publicitar la mine in curte, un vecin mi l-a demolat. Pot scrie o plangere la poliție pentru faptele savarsite de el? Cum se încadrează faptele lui? E legal sa îl amplasez la mine in curte, dacă nu achit taxa pentru el?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua, Eugen!

Dvs puteți amplasa panou publicitar în curtea Dvs, atât timp cât ea este onestă, loială, autentică, nu discriminează și nu este sexistă, nu contravine intereselor statului, nu instigă la ură și acțiuni violente, precum și multe alte criterii care le puteți găsi în Legea cu privire la publicitate.... mai detaliat Articolul 16, alineatul 4 din lege specifică că amplasarea publicităţii exterioare pe clădiri şi alte construcţii aflate în proprietate privată se coordonează cu organele teritoriale de arhitectură şi nu necesită autorizarea specială a autorităţilor administraţiei publice locale. Deci teoretic, vecinul Dvs nu avea dreptul să vă demoleze panoul, decât dacă acesta contravine prevederilor legale. Consultați legea pentru detalii suplimentare http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=311557&lang=1

Mult succes!

13 aprilie 2018