Părăsirea apartamentului închiriat

20 martie 2020 74

Bună ziua. Am închiriat un apartament, am semnat un contract între mine si stapan, după care trebuia sa plece cu el la fisc. Stau de o luna și jumătate, dar acum din cauza carantinei vreau sa plec. Stapanul este obligat să-mi întoarcă gajul, dacă plec a doua zi după ce ii spun și nu peste o luna? Sau are dreptul sa-l retina?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Nicoleta,

Este vorba de arvună și nicidecum nu de gaj. Vedeți ce prevede contractul de chirie.

Însă carantina nu poate fi motiv pentru rezoluționarea contractului sau neplata chiriei. Astfel, presupun că arvuna va fi reținută de către stăpîn.

21 martie 2020