Paratul, in cadrul procesului pentru stabilirea pensiei alimentare, a facut declaratii neadevarate

16 februarie 2023 96

Buna ziua. In cadrul procesului privind stabilirea pensiei alimentare paratul a declarat ca are salariu lunar 3.800 de lei, desi in realitate salariul lui constituie 16.000 lei. Instanta l-a crezut, chiar daca acesta nu a prezentat niciun fel de probe (certificat de salariu de la angajator, de exemplu) si a stabilit pensia alimentara pentru copil in suma fixa.. Cum poate mama copilului schimba acum hotararea judecatii?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua!
Declarați apel, dacă sunteți în termen.
Termenul de declarare a apelului este de 30 de zile de la data pronunţării dispozitivului hotărîrii, dacă legea nu prevede altfel.

Hotărîrile susceptibile de apel pot fi atacate, pînă a rămîne definitive, în instanţă de apel care, în baza materialelor din dosar şi a celor... mai detaliat prezentate suplimentar, verifică corectitudinea constatării circumstanţelor de fapt ale cauzei, a aplicării şi interpretării normelor de drept material, precum şi respectarea normelor de drept procedural, la judecarea cauzei în primă instanţă.

Obțineți confirmarea de la angajator cu salariul pârâtului și motivați cererea de apel prin faptul că de către instanță nu s-a constatat corect circumstanțele cauzei.

17 februarie 2023

Buna ziua dna Tatiana,va multumesc mult de raspunsuri,asa si planuesc sa fac,numai ca nu stiu cum am sa primesc confirmarea de la angajator,din cite stiu in afara de leafa mai primesc si la mina bani adica in plicuri, si sa nu treaca si din leafa tot la plic,ca sai ramina... mai detaliat ceia ce a zis in instanta.

17 februarie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Puteți să mă apelați la nr. 068769517 și vă ofer mai multe detalii.

17 februarie 2023