Parcare in fata portii

10 ianuarie 2022 169

Buna ziua! Ma confrunt deseori cu urmatoarea problema. Unul din vecini parcheaza deseori langa poarta mea. Oarecum deranjant, caci parchez eu acolo de obicei. Insa teritoriul de langa gard e loc public, la fel si spatiul din fata portii. Doar ca uneori depaseste bunul simt si parceaza exact in fata portii, astfel blocandu-mi accesul in curte. Avand masina, nu pot iesi sau intra in curte din cauza automobilului sau si sunt nevoit sa astept sa vina sa il mute sau sa merg la el sa ii zic. Bunul simt lipseste, spre regret. Rog cei care cunosc, cum pot actiona in acest caz? Deoarece uneori poate dura 10 min sau 1 ora sau mai mult. Sa ma adresez la politia pentru ca ei sa intervina, sau sa fac o poza si sa o expediez/incarc pe un site web, ca ulterior sa fie luate masuri? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua!
Vă propun ca să încercați să soluționați prezenta cauză pe calea amiabilă. Discutați cu vecinul și decideți unde fiecare va parca automobilul.
În cazul, în care se va continua nerespectarea celor negociate, scrieți în formă scrisă o somație cu avertizarea despre adresare la Poliție, în instanță de judecată.
Trebuie să aveți... mai detaliat probe, în cazul în care vecinul Dumneavoastră va bloca prin parcare automobilului lui accesul la casă Dumneavoastră.
Și doar după încercarea modalităților indicate mai sus de mine, dacă vecinul o să continuie să parcheze incorect, o să puteți să chemați poliția și să solicitați tragerea la răspunderea contravențională a vecinului Dumneavoastră în baza art.238 alin.(2) din Codul Contravențional al RM.

12 ianuarie 2022