Parcare neregulamentară

17 noiembrie 2021 176

Bună ziua. Mi-a fost intocmit proces-verbal pentru că am parcat masina pe gazon in spatele blocului, unde mai erau parcate 3 masini. A venit un echipajul și au chemat evacuatorul să-mi ia mașina? Au avut dreptul sa cheme evacuatorul și sa aplice amenda pentru parcare neregulamentara? De ce doar mie mi-a fost aplicata amenda, iar celelalte 3 masini nici nu le-au atins?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună Eduard, conform Regulamentului de Circulaţie Rutieră, Oprirea/Staţionarea este interzisă pe gazoanele verzi, pct 69 lit j) din RCR.

Evident că agenţii de patrulare au încercat să identifice proprietarul automobilului (adică pe dvs) prin nr de telefon ataşat pe parbriz sau prin alte modalitaţi, apoi au chemat evacuatorul.

De ce... mai detaliat anume vi s-a aplicat dvs amenda, nu vă pot da răspuns, probabil au fost sancţionaţi şi alţi proprietari.

Dacă consideraţi că sunteţi nedreptăţit puteţi formula contestaţie în termen de 15 zile de la data primirii copiei procesului-verbal.

Contestaţia se depune la autoritatea din cadrul căreia activează agentul constatator (de regulă e Doina 102)

Baftă!

Pentru întrebări suplimentare mă puteţi contacta pe iacobalexandrulaw@gmail.com

17 noiembrie 2021