Parcare neregulamentara

25 martie 2023 36

Buna ziua. Am fost amendata pentru parcare neregulamentara. In realitate, masina era parcata intr-un loc de parcare, dar din cauza ca masina e un pic mai lunga, roata din spate a ramas pe linia de la o trecere de pietoni. Parcarea este autorizata, dar e parcarea privata a firmei la care lucrez, trecerea de pietoni la fel, adica nu e o trecere instituita de autoritatile statului, ci de compania mea. Mi-au fost aplicate amenda si 4 puncte de penalizare. Sunt legale aceste sanctiuni? Daca nu sunt legale, ce trebuie sa fac - contest procesul-verbal? Cum argumentez?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Puţine şanse aveţi pentru a fi anulat acest proces verbal.
Pietonul cînd traversează strada pe o zebră nu ştie de cine aceasta a fost amenajată, de autorităţi sau de un agent economic, asta mai puţin contează.
Din cele descrise, automobilul se afla pe trecerea de pietoni ...
Dacă automobilul... mai detaliat era mai lung urma să găsiţi alt loc de parcare.

25 martie 2023