Parcare promisa, dar neconstruita

30 octombrie 2019 20

Buna ziua. Blocul de locuit a fost dat in exploatare in 2015, tot atunci alături a început construcția altui bloc de locuit. Constructorul ne-a promis verbal ca ne va face locuri de parcare cand va finaliza construcția celui de-al doilea bloc, si anume o parcare comuna. In rezultat blocul de alături s-a ales cu parcare, iar blocul nostru fără niciun loc de parcare. Putem apela in judecată pentru a-l obliga pe constructor sa ne facă și noua parcare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
depinde de obligațiile asumate prin contractul de investiție în construcție, capitolul comodități auxeliare, adică dacă sa promis, prin formă scrisă, atunci există șanse, contrar, nu are rost. Orice acțiune în instanța de judecată, urmează a fi completată de un probatoriu în partea ce ține de drepturile încălcate.

31 octombrie 2019