Parcarea mașinilor în curtea comună

14 iulie 2023 3

Bună ziua. Vecinul meu de bloc, care are deschisă la adresa lui o întreprindere (SRL) în domeniul auto, folosește spațiul comun al blocului pentru a parca mașinile pe care le comercializează. Este permis asta conform legii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua, Stimate Domn.
Mașinile trebuie să fie parcate în locurile special amenajate pentru parcarea autoturismelor. Mașinile parcate în locuri interzise, în special în curtea blocului de locuit creează impedimente serioase pentru circulația autospecialelor în cadrul teritoriului respectiv, nemijlocit afectează calitatea vieții proprietarilor și locatarilor.
Vă recomand să sesizați organele de poliție... mai detaliat în vederea întocmirii unui proces-verbal și sancționării conducătorului de vehicul în baza art. 238 Cod contravențional al RM.

14 iulie 2023