Parinte decazut din drepturile parintesti

7 noiembrie 2020 27

Buna ziua. Daca parintele este decazut din drepturile parintesti, acesta poate sa-si viziteze copilul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Părinții decăzuți din drepturile părintești pot avea întrevederi cu copilul lor doar cu permisiunea autorității tutelare teritoriale, fiind luată în considerare, în mod obligatoriu, opinia copilului, în conformitate cu vârsta și gradul său de maturitate. Întrevederile nu se acordă dacă contactul părinţilor cu copilul poate cauza daune dezvoltării lui fizice... mai detaliat sau intelectuale, dacă este evident că părinţii nu sînt capabili de acest contact, dacă, din anumite motive, contactul contravine intereselor copilului sau dacă acesta, în timpul dezbaterilor judiciare, a avut obiecţii serioase privind contactul cu părinţii decăzuţi din drepturi.

8 noiembrie 2020