Părintele decăzut din drepturi părintești poate cere întreținere de la copil?

14 iulie 2017 63

Tatăl copilului e decăzut din drepturi părintești. Cu toate acestea, el e obligat în continuare să achite pensia pentru întreținerea copilului. Cînd copilul va atinge majoratul, tatăl va fi în drept să ceară ca copilul să-l întrețină?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Articolul 80. Obligaţia copiilor majori de a-şi întreţine părinţii
(6) Copiii ai căror părinţi sînt decăzuţi din drepturile părinteşti se scutesc de obligaţia de întreţinere a acestora.

14 iulie 2017