Părinții au obligația de a întreține copii majori aflați în continuarea studiilor?

26 august 2016 470

Părinții au obligația de a întreține copii majori aflați în continuarea studiilor? Dacă da, pînă la ce vîrstă și ce condiții trebuie să întrunească copilul major?

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Mihail.

Conform dreptului familiei, obligația de întreținere a părinților față de copiii minori se stinge o dată cu împlinirea de către copil a vîrstei de 18 ani. Însă, la prezența unor condiții, dreptul de a primi întreținerea de la părinți o au și copiii majori care au împlinit vîrsta de... mai detaliat 18 ani.

Conform art. 78, alin. (1) din Codul Familiei, părinții sunt obligați să-și întrețină copiii majori inapți de muncă care necesită sprijin material. Se consideră "inapt de muncă" copilul major care și-a pierdut capacitatea de muncă, fiind încadrat în unul dintre gradele de invaliditate stabilite de lege (gradul I, II sau III).

Prin urmare, dacă copilul major nu se încadrează în descrierea de mai sus (ca în cazul dumneavoastră), atunci el nu mai are drept de a primi întreținere din partea părinților din momentul "atingerii majoratului".

O zi bună.

27 august 2016
Carolina Dogaru
  • Student

Legislația prevede că se consideră major persoana care a atins vîrsta de 18 ani. În cazul dv. întrebarea rezidă în faptul dacă părinții au sau nu obligația de a-și întreține copilul care a împlinit deja 18 ani. Codul familiei prevede în art. 58 că părinții sunt exonerați de obligațiile și... mai detaliat drepturile față de copiii lor atunci cînd aceștia: 1. sunt majori sau 2. au obținut capacitate de exercițiu deplină prin alt mod decît majoratul. Totuși legislația prevede următoarele excepții de la această regulă:
a) Obligația părinților de a-și întreține copiii majori inapți de muncă care necesită sprijin material. art. 74 Codul Familiei
b) Obligația părinților de a participa la cheltuielile suplimentare a copiilor majori inapți de muncă în cazuri excepționale, exemplu: mutilarea copilului major. Art. 79 Codul Familiei

Conform Codul Familiei, în cazul dv., nu există obligația legală a părintelui să-și întrețină copilul major (excepție dacă acesta este inapt de muncă). Astfel, neîntreținerea copilului major nu produce consecințe juridice.

29 august 2016