Parintii doresc sa-mi faca donatie casa cu teren

19 iunie 2020 62

Buna ziua. Parintii locuiesc la tara, sunt la o varsta inaintata si doresc sa faca donatie pe casa si terenul pe numele meu. Puteti, va rog, sa ne consultati unde ne adresam si cum sa procedam? Multumesc.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Pentru întocmirea unui contract de donaţie, trebuie să vă adresaţi la notar. Acte necesare pentru donaţie:
Buletin de identitate (Donator, persoana care donează bunul)
Certificat de evaluare a imobilului (OCT)
Certificat privind lipsa sau existenţa datoriilor faţă de bugetul naţional (Inspectoratul Fiscal de Stat)
Extras din registru bonurilor imobile (OCT)
Buletin de identitate (Donatar,... mai detaliat persoana care primeşte bunul)
Preţul se stabileşte în dependeţă de evaluarea bunului de către oficiul cadastral teritorial (OCT).

Servus

19 iunie 2020