Parintii mei au o casa si vor sa o treaca pe numele fiicei mele de 10 ani

16 august 2018 70

Buna ziua. Parintii mei au o casa si vor sa o treaca pe numele fiicei mele de 10 ani fara sa aiba nimeni dreptul in afara de mine si fiica mea. Sunt casatorita si am o sora. Cum sa procedam? Multumesc!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Cel mai indicat ar fi ca părinții d-voastră să facă o donație d-voastră, iar d-voastră să faceți donație fiicei când aceasta va atinge vârsta de 18 ani.

Dacă se face donație direct fiicei d-voastră, atunci d-voastră aveți drepturi egale împreună cu soțul asupra bunului până la atingerea majoratului de către... mai detaliat fiica d-voastră.

Succese!

16 august 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua,
Conform art. 57 din Codul Familiei, parintii nu au drept de proprietate asupra bunurilor copiilor, si vice-versa.
Copilul este proprietar al bunurilor dobandite in orice mod.

Respectiv, trebuie sa clarificati care este intentia Dvs>
1. Sa treaca proprietatea asupra casei doar la copil?
2. sau sa treaca proprietatea asupra casei la copil si... mai detaliat la Dvs.

In nici unul din cazurile descrise mai sus, nu exista riscul ca cineva sa poata pretinde la casa, DOAR daca bunul va fi transmis prin donatie.

Daca bunul va fi instrainat prin contract de vanzare-cumparare (cu titlu oneros) , atunci> in cazul 1: proprietatea va trece integral la copilul Dvs, si nimeni , nici Dvs nu va avea vreun drept asupra casei. (daca veti dori sa instrainati ulterior casa, actele vor fi semnate din numele copilului de catre ambii parinti, pana cand copilul nu va implini 18 ani)
in cazul 2: asupra 50% cota-parte din casa va avea drept de proprietate copilul, iar asupra celeilalte parti veti avea un drept de proprietate comuna in devalmasie cu sotul. (orice act ulterior de instrainare va putea fi efectuat cu acordul tuturor co-proprietarilor).

daca bunul va fi transmis prin donatie>
in cazul 1: proprietatea va trece integral la copilul Dvs, si nimeni , nici Dvs nu va avea vreun drept asupra casei.
in cazul 2: proprietatea va trece in cote egale la copil si la Dvs, si nimeni, nici sotul Dvs nu va avea vreun drept asupra casei (cu exceptia dreptului la mostenire al copiilor si al sotului).

In concluzie, casa poate fi donata direct copilului.

16 august 2018
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Problema e în exercitarea dreptului de proprietate asupra imobilului de către minor, care se realizează prin administrarea bunului, ceea ce o pot face doar reprezentanții legali. Iar în cazul dat și soțul (dacă este tatăl copilului) va fi în drept să administreze bunul imobil, Iar dacă soțul nu este tatăl... mai detaliat copilului, atunci persoana care este tatăl oricum va avea dreptul administrării.

16 august 2018