Părinții nu sunt înscriși oficial

12 august 2017 78

Dacă copilul are familia tatălui, dar părinții nu sunt înscriși oficial, poate copilul sa plece la odihna peste hotare numai cu mama?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Da, desigur că poate, legislația RM permite copiilor minori să treacă frontiera cu un părinte doar dacă ieșirea din țară e pe termen scurt și nu urmăriți să vă stabiliți cu traiul în străinatate.
Potrivit Legii cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova, nr. 269 din 09.11.1994, autorităţile... mai detaliat de frontieră vor permite ieşirea din ţară a cetăţenilor minori, însoţiţi de o persoană adultă în următoarele cazuri:
1) minorul este înscris în paşaportul unuia dintre părinţi şi călătoreşte în străinătate însoţit de cel puţin un părinte;
2) minorul este titular al unui paşaport individual şi călătoreşte în străinătate însoţit de cel puţin un părinte.
Vacanță plăcută.
Mult succesc.

12 august 2017