Parintii vor sa vanda casa, dar nu detin toate actele de proprietate

22 august 2019 42

Buna! Parintii detin doar titlu pe casa. Ei doresc sa vanda casa, insa la cadastru le spun ca sunt obligati mai intai sa-si faca documente de proprietate si apoi sa vanda bunul. Cu aceasta ocazie, trebuie sa achite evaluarea casei. Care este solutia mai putin costisitoare? Este posibil ca documentul pe casa sa fie facut direct pe cumparator (ca donatie) sau este obligatoriu sa faca mai intai proprietarul documentul, ca apoi sa inregistreze contractul de vanzare-cumparare. Care metoda este mai buna pentru vanzator (din punct de vedere material): donatia sau vanzarea?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Atâta timp cât bunul nu va aparține cu drept de proprietate nu puteți efectua careva acțiuni acestea fiind exclusiv de partea proprietarului de aceea urmează proprietarul direct să vândă bunul or să întocmească o procură prin care sa va ofere acest drept autentificată notarial.

22 august 2019