Părinților le-a venit răspunsul la cetățenie română

6 octombrie 2019 83

Părinților le-a venit răspunsul la cetățenie română! Când au depus cererea, eu eram minoră și între timp m-am căsătorit tot minoră și fac 18 ani înainte de a da părinții jurământul? Cum procedez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Încheind căsătoria Dvs ați dobândit capacitatea de exercițiu deplină și nu mai aveți necesitate de acordul părinților în a lua decizii referitor la persoana Dvs.

Totuși, este necesar sa înștiințați Autoritatea Națională pentru Cetățenie.

6 octombrie 2019