Părinților le este interzis sa conducă copiii pana la ușa clasei

5 septembrie 2017 131

Bună ziua. Ma numesc Olesea, am un copil care merge în clasa 1, acum din septembrie. Nouă, părinților, ne este interzis sa conducem, dimineața, copiii pana la ușa clasei și la fel când îi întâmpinam de la școală. Doamna director motivează cu faptul ca suntem persoane străine și nu putem intra în școală. Tot ea susține ca trebuie sa aducem copiii până la ușa școlii și tot de acolo să-i luăm. Întrebarea mea este: cât de corect este acest fapt și ce drepturi mi se încalcă în acest caz? Merci anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Întradevăr sub noțiunea de persoane străine cad atât părinții cât și reprezentanții legali, liberul acces avândul elevii și personalul didactic/nedidactic.

Totuși, după verificarea identității dvs de către persoana delegată și înregistrarea la punctul de control a numelui/prenumelui dvs, nr. actului de identitate, ora intrării trebuie să vi se permită accesul.

Accesul... mai detaliat parintilor/reprezentantilor legali in incinta scolii este permis in urmatoarele
cazuri:
a. la solicitarea profesorilor diriginti/profesorilor clasei/directorului;
b. la sedintele / consultatiile/ lectoratele cu parintii organizate de personalul didactic.
c. pentru rezolvarea unor probleme referitoare la acte/documente de studii sau alte
situatii scolare care implica relatia directa a parintilor / reprezentantilor legali cu personalul secretariatului, al cabinetului medical sau cu profesorul diriginte/ directorul.
d. la intalnirile solicitate de parinti/reprezentanti legali, programate de comun acord
cu profesorii diriginti/profesorii clesei/ directorului.
e. la diferite evenimente publice si acitivitati scolare /extracurriculare organizate in
cadrul institutiei, la care sunt invitati sa participe parintii/reprezentantii legali;

Puteți solicita actul privind Procedura Accesului în unitate unde sunt stabilite condițiile de acces în instituție și astfel puteți vedea aceste restricții invocate de către directoare.

Întru final, dacă regulamentul instituției stabilește astfel, nu vă sunt încălcate drepturile.

6 septembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

In principiu astfel de cazuri in Uniunea Europeana ajung la CEDO , chiar daca regulamentele stabilesc restrictii , institutia de invatamind este totusi un loc public , iar accesul in incinta acestuia fara periclitarea procesului de invatamind nu poate fi ilegala , mai mult ca atit , nu puteti fi... mai detaliat atrasa la vreo raspundere pentru o astfel de incalcare !
Insistati pe pozitia dstra sau schimbati institutia !
Succes

7 septembrie 2017