Partaj apartament

24 februarie 2019 80

Buna ziua. Eu am fost casatorita si am divortat. Acum ar trebui sa fac partajul apartamentului pe care il avem in comun. Eu pot sa demonstrez ca apartamentul l-am platit doar eu cu bani trimiti de mama mea. Cum sa procedez

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Ionela,

Chiar dacă bunul a fost plătit din banii dvs acesta se prezuma a fi proprietate comuna în devălmăşie.

In cazul dvs ați putea încerca să solicitați diferențierea cotelor părți in cadrul procesului judiciar de partaj.
Mai jos vedeți ce prevede Codul Familiei referitor la diferențierea cotelor părți in cazul partajului:
Articolul 26.... mai detaliat Determinarea cotelor-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor
(1) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor şi determinarea cotelor-părţi din aceasta, părţile soţilor sînt considerate egale dacă contractul matrimonial nu prevede altfel.
(2) Instanţa judecătorească este în drept să diferenţieze cotele-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor, ţinînd cont de interesele unuia dintre soţi şi/sau de interesele copiilor minori.
(3) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor, datoriile comune se împart între ei proporţional cotelor-părţi ce le-au fost repartizate.

Cu ce titlu mama Dvs a oferit acești bani și cui concret? Dvs sau dvs și soțului împreună? A fost un împrumut dvs sau pentru dvs și soț și a fost folosit în interese de familie sau nu?

25 februarie 2019