Partaj dupa 12 ani de divort

22 ianuarie 2020 142

Buna ziua. Sunt divortata de 12 an. Pana la casatorie am primit o camera in camin. Pe parcursul anilor familia a crescut si am hotarat sa privatizam mica noastra locuinta. Acum locuiesc peste hotare. Copiii sunt cu mine. Fostul sot s-a recasatorit. Partajul nu a fost facut deoarece a ramas spatiu pentru vacante. In martie 2019 a decedat tatal meu si eu am gasit de cuviinta sa-i dau acest spatiu mamei mele, deoarece ii este mult mai comod in oras decat la sat (are 74 ani si nu vrea sa plece din Moldova). Fostul meu sot insista ca mama sa plece, deoarece eu trebuia sa-i cer acordul. Va rog mult, ajutati-ma. Cum sa procedez in aceasta situatie? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua. Sotul dvstra pretinde la camera care a-ti primit-o pina la casatorie? Sau aveti un bun care e procurat dupa incheierea casatoriei?

23 ianuarie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
rezultă că bunul a fost privatizat în timpul căsătoriei, astfel toate bunurile obținute contra cost în timpul căsătoriei sunt proprietate comună a soților, astfel soțul poate pretinde la 1/2 cotă parte.
Atît timp cît nu a fost stabilit modul de folosință a bunului, fiecare proprietar poate folosi întreg bunul, atît timp... mai detaliat cît nu cauzează disconfort altui coproprietar. Astfel cu acordul dumneavoastră, mama dvs poate locui în acest imobil, totuși acest fapt va trezi nemulțumiri și situații de conflict, astfel ar fi cazul să partajați, astfel cineva să rămînă cu bunul, celălalt soț să îii fie răscumpărată cota parte, deoarece în cazul unei camere, este practic imposibil de a stabili un mod de folosință a 2 persoane, fără ca acestea să se intercaleze.
Dacă soluția propusă pe cale amiabilă nu oferă efect, se va rezuma la partajare prin judecată.

23 ianuarie 2020