Partaj judecatoresc dupa partaj de comun acord?

11 martie 2018 103

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cum se procedeaza in urmatorul caz: familia a divortat citiva ani in urma. Sotia a depus cererea. La acel moment nu a cerut partajarea averei, intrucit nu aveau ce imparti, decit cadourile ramase de la nunta (paturi, masina spalat, s.a.). Imobilul in care locuiau era proprietatea parintilor sotului. Banii de la nunta au fost cheltuiti. De comun acord au impartit cadourile de la nunta, inca pina la pronuntarea divortului propriu zis. Acum, peste circa 4 ani, fosta sotie ameninta cu darea in judecata privind partajarea, cere banii de la nunta, care au fost cheltuiti inca in perioada relatiilor sot-sotie. Cum poate proceda si ce asteptari ar trebui sa aiba? Multumesc anticipat, astept mult un raspuns de la dumneavoastra.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Olesea.
Din mesaj nu e clar, de când sunteți divorțați, și dacă aveți copii.
Conform Codului Familie RM, art.art. 38,39, 82, 83, sunt anumite obligațiuni , dar mai concret studiați Codul Muncii și vedeți dacă vă încadrați în prevederile din acest Cod.

12 martie 2018