Partaj si succesiune

11 decembrie 2020 47

Buna ziua. Parintii meu cumparat un apartamanet in Chisinau in timpul casniciei, care este bun comun, doar ca pe contractul de vanzare cumparare e trecut doar tata. In 2009 au divortat si nu au facut partajul bunurilor. Tata a plecat in Rusia si s-a recasatorit. Mama a intretinut apartamentul si a platit impozitul pentru acesta pana in prezent. Tata a decedat recent. In situatia asta, cine sunt mostenitorii legali si in ce proportie? Eu am un frate. Ii revine jumatate mamei si pentru jumatatea tatei se face succesiune intre mine, fratele meu si sotia tatalui? Se face succesiunea in Moldova? Trebuie informata si sotia tatalui meu? Unde se face succesiunea? Ce acte sunt necesare? Multumesc anticipat.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
La etapa actuală succesori sunteți potrivit listei ce ați enunțat, adică copii si sotia actuală.
Cotele din bunurile ce urmează a fi moștenite se vor împărți in dependență de data cind a decedat(sunt modificari la lege).
Pentru inceput, enunțați cind anume a decedat persoana?

12 decembrie 2020

Buna ziua, tata a murit pe 24 noiembrie 2020. Cum ramaine cu mama in situatia data, ei nu au facut partaj dupa divort. Nu ii revine si ei jumatate daca apartamentul a fost cumparat in timpul casniciei parintilor?
Multumesc

19 ianuarie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Sigur, aveți dreptate, mamei îi revine cota parte din bunurile dobîndite în timpul căsătoriei și aest fapt se soluționează prin acordul comun al soților, iar în lipsa acordului(la caz decesul) urmează ca acest partaj sa fie efectuat prin instanța de judecată, altă metodă nu este.
Sigur, copii din ambele căsătorii sunt... mai detaliat moștenitori, iar după modificările actuale, locul deschiderii succesiunii este locul unde a avut ultimul domiciuliu permanent(urmează a fi concretizat detaliile).
Urmează a studia actele și de remarcat toate detaliile, or, sunt posibile și alte situații.

20 ianuarie 2021