Partajare apartament

9 septembrie 2019 889

Buna ziua. O familie (casatoriti) procura un apartament si la notar se indica doar sotul ca proprietar in actul de vinzare-cumparare. In caz de divort, sotia va avea dreptul la partajarea apartamentului?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da, nu contează care soț este indicat în actul de V-C, orice bun dobândit în timpul căsătoriei este considerat bun comun, prin urmare la desfacerea căsătoriei va fi partajat.

10 septembrie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Într-adevăr, în lipsa unui contract prenupțial care să stabilească un regim al bunurilor, bunul imobil dat este proprietate comună a ambilor soți.
Totuși, conform noilor prevederi legale, întrucât în contract este indicat doar unul dintre soți, înregistrul bunurilor imobile va fi indicat la fel un singur proprietar, ceea ce oferă soțul... mai detaliat respectiv posibilitatea ca a vinde bunul fără participarea celui de al doilea soț.

Vă recomand să solicitați Oficiului cadastral al Agenției Servicii Publice să efectueze modificările respective. Asemenea modificări pot avea loc cu acordul scris al ambilor soți. În cazul în care soțul refuză urmează să-l acționați în instanța de judecată în vedere protejării intereselor Dvs.

10 septembrie 2019