Partajare apartament

4 noiembrie 2019 189

Buna ziua! Am divortat in 2017 la cererea sotiei. Ne-am casatorit in 2011. In decurs de 6 ani noi practic n-am locuit impreuna, eu am muncit peste hotare. Eu i-am tot trimis bani prin transferuri de peste hotare, i-am achitat contractul la Universitate etc. In 2016, inainte ca ea sa dea la divort, eu cu fratele am procurat un apartament care este scris pe ambii. La scurt timp dupa asta, ea a dat la divort si s-a casatorit imediat cu alta persoana. Ea nu este scrisa in contractul de vanzare-cumparare, dar acum m-a actionat in instanta de judecata ca sa i se dea jumatate din cota mea. Ce sa fac? Multumesc!

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
fosta soție face uz de prevederile generale ale codului familiei și civil, adică, toate bunurile dobîndite în timpul căsătoriei, sunt proprietate comună a ambilor soți.
De la această regulă există și excepții, anume modul în care ați obținut bunul, timpul, și altele, dacă va fi posibil de a proba faptul... mai detaliat lipsei unei contribuții de la fosta soție, va fi posibil ca instanța de judecată să respingă solicitarea acesteia de partajare a averii, adică cota ce vă aparține.
Totodată, depinde și de faptul care este cota din imobil ce vă aparține, sunt posibile mai multe șcenarii.

5 noiembrie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

La cele invocate de către coleg vă recomandăm să atrageți atenția și la prevederile art. 26 al Codului familiei ce vă permite diferențierea cotelor părți făcînd referință la aportul fiecăruia.
Vedeți mai jos extras din Codul familiei:
Articolul 26. Determinarea cotelor-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor
... mai detaliat (1) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor şi determinarea cotelor-părţi din aceasta, părţile soţilor sînt considerate egale dacă contractul matrimonial nu prevede altfel.
(2) Instanţa judecătorească este în drept să diferenţieze cotele-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor, ţinînd cont de interesele unuia dintre soţi şi/sau de interesele copiilor minori.
(3) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor, datoriile comune se împart între ei proporţional cotelor-părţi ce le-au fost repartizate.

5 noiembrie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Prezentati in instanta certificat de la politia de frontiera, care demonstreaza ca va aflati in alta tara in perioada casatoriei si perioada procurarii bunului (locuiati separat).
Prezentati cererea sotiei privind desfacerea casatoriei.
In temeiul art. 20 alin. (5) Codul Familiei, depuneti actiune reconventionala si solicitati instantei sa declare... mai detaliat bunul respectiv proprietatea Dvs personala (pe motiv ca sotia e vinovaya de divort si ca aveati gospodarii separate).
Art.26 cu referire la diferentiere nu va este aplicabil, asa ca va recomand sa nu il invocati.

5 noiembrie 2019

Multumesc de raspuns. Ea a cerut divortul de la mine si noi neam despartit fara judecata, am fost ambii si am depus cererea. Dupa care ea la scurt timp sa casatorit, de aici pot trage concluzia ca ea a asteptat ca eu sa iau apartament si sa dea la divort.... mai detaliat Apartamentul este scris pe mine 80% si 20 pe fratele mai mic. Eu am imprumutat atunci si bani ca nu mi ajungeu la apartament.

5 noiembrie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În asemenea caz trebuie să prezentați în proces contractul de împrumut și să solicitați studierea celui care a oferit bani cu împrumut.

6 noiembrie 2019