Partajare avere

4 aprilie 2018 56

Buna ziua. Un cuplu a divortat si au recurs la partajarea casei, ograzii etc. Sotia a solicitat partea casei si aproape intreaga ograda (care cuprinde si intrarea in casa, accesul la beci, gradina etc.) Efectiv, sotul ar fi nevoit sa-si construiasca propria intrare in casa, drum spre gradina, beci etc. Spuneti-mi, va rog, in caz ca sotia va avea cistig de cauza, cit timp va avea sotul la dispozitie pentru a putea face aceste reconstructii? (Intrucit o perioada va fi nevoit sa calce pe suprafata intrata in proprietatea ei). Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Un termen fix nu poate fi definit, este vorba de un termen rezonabil, însă urmează a fi luat în calcul faptul că soțul poate invoca lipasa de finanțe necesare.
O posibilitate ar fi de a solicita instanței de a impune un termen obligatoriu.
Posibilitatea de a motiva în executarea cît... mai detaliat mai rapidă a lucrarilor ar fi notificarea despre oferirea unui termen rezonabil pentru a fi organizată o nouă intrare, iar ulterior interzicînd de a traversa teritoriul ce nu vă aparține.
Dacă pe cale benevolă nu merge, este posibil de a solicita intervenția executorului cît și a poliției.

5 aprilie 2018