Partajare mult intarziata

18 iulie 2019 303

Buna ziua! Părinții mei in căsătorie au construit casa, dupa care tata a plecat. Mama a obținut divorțul in lipsa lui și s-a recăsătorit in alta parte. După o vreme, tata s-a intors și a revenit sa trăiască în casa, investind in ea, a construit garajul, si-a cumparat o mașina, dupa care s-a recăsătorit si a mai apărut si un copil. Acum tata a decedat. Din prima căsătorie noi suntem 3 copii. La momentul divorțului partajare nu s-a facut, casa nu are acte, e doar lotul de pământ înregistrat la cadastru pe numele lui tata. Acum soția lui locuiește acolo si mereu schimba lacatele si spune ca în caz de judecată ea are copil minor si pana la 8 ani nu va semna nimic. Va rog sa ne dați un sfat cum sa procedam.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
situația e foarte problematică, însă
dacă e să calculăm totul, ar fi cam:
bunul obținut în timpul căsătorie este proprietatea comună a soților,
astfel ce-a de a 2 soție nu poate pretinde la bunurile în cauză, deoarece ele nu au fost dobîndite în timpul celei de a doua căsătorie.
astfel, primei soții îi... mai detaliat revine 1/2 din bunurile obținute în timpul primei căsătorii, acum, se rezumă totul la împărțirea a 1/2 ce aparține decedatului.
Cînd a decedat tata??? dacă pînă la 01.03.2019, la cota ce aparținea decedatului pot pretinde: copii din prima căsătorie, cea de a 2 soție și copii din a 2 căsătorie.
Cele sus enunțate reprezintă o rezolvare primitivă a speței, ori, urmează a lua în calcul mai multe condiții, cît și de parcurs mai mulți pași pentru finalizare.
Totuși, dacă e să luăm cantitativ, cei ce sunt legați de prima căsătorie ar fi pretendenți la aproximativ 80% din bunurile ce au aparținut defunctului, iar cea de a 2 soțieși copilul din căsătorie ar fi în minoritate.
Urmează a studia actele ce le dețineți, cît și a face mai multe concretizări pentru a vă putea oferi informații detaliate.

19 iulie 2019