Partajarea apartamentului

25 august 2023 3

Bună ziua. Apartamentul părinților mei, în care în prezent locuiesc sora mea și soțul ei, a fost privatizat cu bonurile patrimoniale ale părinților, surorii, al meu și al bunicii (care este decedată). Pot acum să beneficiez de cota mea parte din apartament? Dacă da, de ce acte am nevoie? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Eugen! Probabil nu a fost dusa procedura de privatizare. Daca bunicii sunt decedati si toti aveti cite o parte, trebuie de analizat actele din punct de vedere juridic, după care se va putea da un răspuns complet și corect. Pentru detalii puteți apela la nr. de telefon 069049267

25 august 2023
  • Avocat

Buna ziua, dvs ati indicat ca apartamentul a fost privatizat de catre parintii dvs, bunica dvs, dvs si sora dvs. Reiese ca sunteți proprietar deoarece ati participat la privatizare. Ca sa ”beneficiati” de cota parte a apartamentului initial va trebui sa fie deschisa procedura succesorală după decesul bunicii de... mai detaliat către copii acesteia (în cazul în care nu a fost deschisă). Ulterior, o sa fie modificate cotele părți a proprietarilor, dupa aceasta o sa puteti sa va vindeti cota-parte sau sa cumparati cota parte a oricărui coproprietar, sa partajati bunul in natura(daca este posibil), etc. În caz de necesitate apelați 068531503.

26 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Eugen.

Păi din speța care ați descris-o dvs deja sunteți coproprietar la acest apartament !!!

Ce a menționat colega de mai sus Tatiana Frunze urmează să întreprindeți. Mai mult decît atît este recomandabil.
Procedura respectivă este complexă.

Recomand insistent de a obține o consultație detaliată la un avocat.
Succese.

30 august 2023