Partajarea apartamentului in caz de divort

22 august 2020 84

Am procurat un apartament prin ipoteca inainte de casatorie, deci eu sunt propietarul si contractul de ipoteca este pe numele meu, prima rata fiind achitata din surse proprii. La scurt timp m-am casatorit, ratele la banca si cheltuieli pentru reparatie au fost suportate deja impreuna cu sotia. In caz de divort, cum va fi partajat apartamentul? Prima rata achitata de mine este destul de mare.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În cazul unei eventuale probleme ce ține departaj dvs veți putea demonstra că ați încheiat contractul de V-C și Ipotecă înainte de căsătorie ceea ce înlătură devălmășia.

Soția va putea pretinde doar asupra sumelor care le-a investit și a căror va face dovada, adică ratele achitate, cheltuielile pentru reparație pentru... mai detaliat care veți fi obligat să le achitați.

24 august 2020