Partajarea averi

10 martie 2018 94

Buna ziua. Am asa o intrebare: in timpul casatoriei s-au procurat mai multe bunuri. La desfacerea casatoriei, sotii nu au partajat averea. La divort, unul din soti poate cere cota sa parte, daca bunurile acumulate in casnicie sunt comune. Dar dupa divort cum se partajeaza?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Atât la momentul divorțului cât și după divorț bunurile se vor partaja la fel.
Daca nu aveți încheiat un contract matrimonial toate bunurile dobândit le în căsătorie sunt bunuri proprietate comună în devalmasie.

10 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

In cazul în care dvs deja ați divorțat, fostul soț care înaintează acum pretenții cu privire la partajul bunurilor proprietate comună dobândite în timpul căsătoriei urmează să respecte calea prealabilă de soluționare extrajudiciara a cauzei. În cazul în care ajungeți la o soluție mergeți la un notar și încheiați un... mai detaliat contract de partaj.
Cât privește înțelegerea verbală de a lăsa bunurile pentru copii aceasta urma a fi făcută în scris.

Scrieți-ne aici întrebările pe care le aveți, poate există și alte opinii la colegi.

10 martie 2018