Partajarea averii

15 octombrie 2018 61

Buna ziua. Spuneți-mi, va rog, daca mama mea a înaintat prima cererea de divorț și au divorțat fara sa ceara atunci partajarea averii, acum tata ar putea să vândă casa fara acordul mamei? Casa a fost construita în timpul casatoriei.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Oxana,
Tatăl Dvs trebuie să îi propună mai întâi mamei Dvs să cumpere cota parte ce îi aparține acestuia. Or, bunurile dobândite în timpul căsătoriei sunt proprietate comună în devălmășie, iar în cazul dat fiecare dintre părinții Dvs deține câte 1/2.
În cazul în care mama Dvs nu vrea să cumpere... mai detaliat cota parte de la tatăl Dvs, atunci acesteia poate să vândă cota parte unei persoane terțe.

15 octombrie 2018