Partajarea averii

31 octombrie 2019 91

Buna ziua, stimati juristi! M-am despartit de sot, cu care am trait la parintii lui 10 ani. In aceasta perioada, am avut grija de gospodarie si de parinti. Parintii lui au decedat, dar nu au lasat testament pe numele sotului. Acum ca am divortat, pot pretinde la ceva din gospodaria respectiva? Am doi copii cu fostul soţ. Va multumesc.

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Codul Familiei prevede expres.
Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor.
(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.

În acest... mai detaliat sens dumneavoastră nu aveți dreptul de a pretinde la bunurile succesorale a soțului dumneavoastră.

5 noiembrie 2019