Partajarea averii

1 august 2019 82

Buna ziua. Avem nevoie de ajutorul Dvs. Pe 2 iunie 2019, fratele meu in varsta de 40 de ani a decedat in Israel, unde lucra oficial. A fost divortat de 8 ani, avand 2 copii din acea casatorie (de 9 si 15 ani). In urma cu 2 ani a procurat o casa. Întrebarea noastra este: cine sunt mostenitorii la acea casa, daca mama decedatului este in viata. Decedatul are o datorie de 18.000 €. Cine trebuie sa o achite?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Copii decedatului sunt moștenitorii legali, în cazul dat.
O dată cu moștenirea bunurilor se vor moșteni datoriile acestuia. În mărime ergala cu cota parte obținută din moștenire.

2 august 2019