Partajarea averii

10 iunie 2023 97

Buna ziua! Sotia a cerut divort prin judecata. In octombrie 2022, instanta a desfacut casatoria. La acel moment, nu am cerut partajarea averii agonisita timp de 7 ani si jumatate de casnicie. Pot sa cer partajarea averii acum? Cum pot sa ma asigur ca fosta sotie nu-mi ia copilul minor peste hotare fara acordul meu? Trebuie sa depun vreo cerere in acest sens? Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Partajul averii poate fi cerut după desfacerea căsătoriei.
Puteți pe cale amiabilă să partajați, iar în caz de neînțelegere, vă puteți adresa în judecată.
Codul familiei
Articolul 25. Împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor
(8) Pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen... mai detaliat de prescripţie de 3 ani.

Referitor la probabilitatea de a fi scos copilul peste hotare. Potrivit legii, minorul poate traversa frontiera însoțit de un părinte, fără acordul celuilalt părinte doar în scop de călătorie de scurtă durată.
Însă pentru a pleca cu copilul peste hotare cu scopul de a fi stabilit domiciliul acolo, trebuie acordul celuilalt părinte.

11 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Va recomand să soluționați problema pe calea amiabilă. Dacă nu reușiți - aceste probleme pot fi soluționate prin hotărârea judecătorească.

14 iunie 2023