Partajarea averii - nu putem ajunge la intelegere, dar judecata e schumpa si de durata

6 iulie 2017 104

Buna ziua, in urma obtinerii divortului cu sotia am ramas intr-o relatie mai tensionata si in procesul partajerii averii nu putem ajunge la un numitor comun prin buna intelegere, va rog mult care ar fi o alta cale mai rapida deoarece prin judecata e foarte cosititor si de lunga durata. Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna Ziua,

Din pacate Legislatia in vigoare nu prevad alte modalitati decât prin intermediul instanţei de judecată dacă pe cale paşnică nu a'ţi putut soluţiona partajarea.

Încercaţi să convingeţi soţia de a partaja bunurile pe cale amiabilă deoarece dacă veţi ajunge în instanţa de judecată cheltuielile vor fi puse pe seama ambelor... mai detaliat părţi.

7 iulie 2017