Partajarea averii prin mediator comunitar

7 martie 2017 36

Buna ziua. Eu activez ca patajurist în comuna Bobeica, r-nul Hâncești. Beneficiara (cu doi copii), divorțată din 2009, vrea să partajeze un apartament cu 3 camere din or. Hâncești. Ea roagă să i se propună un mediator comunitar care să o ajute să partajeze averea fără a ajunge la un proces de judecată (știind că este un drum anevoios și foarte costisitor). Benificiara, după divorț, cu copilul minor a venit în sat la părinți, celălalt copil este student în Chișinău, soțul locuiește singur în apartament. Vă rog mult, propuneți-mi datele de contact ale unui mediator comunitar care ar putea ajuta benificiara să-și soluționeze problema. Vă mulțumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Lista birourilor de mediere o puteți găsi pe pagina Consiliului de mediere:
http://mediere.gov.md/ro/documents-terms/mediatori

Trebuie să aveți în vedere, însă, că medierea poate avea loc doar cu acordul celor două părți implicate în litigiu. Dacă una din părți nu este de acord să recurgă la această modalitate de soluționare a litigiului sau... mai detaliat părțile, în cadrul medierii, nu pot ajunge la o tranzacție referitoare la obiectul litigiului, litigiul poate fi soluționat doar de instanța de judecată.

8 martie 2017