Partajarea bunurilor comune

4 iunie 2020 69

Buna ziua. Suntem stabiliti peste hotare si vrem sa divorțăm de comun acord la ambasada Moldovei. Cum se face partajarea averii (avem apartament în MD)? Nu am găsit așa model pe situl Dvs. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Puteți sa incercati amiabil sa faceti partajul la misiunea diplomatică a MD din tara in care va aflați. Contrar la notar in MD daca nu sunt careva litigii in acest sens.
Puteți imputernici pe cineva sa se ocupe de acest subiect.
Ulterior se înregistrează la ASP department cadastral.
Partaj prin rascumparare a... mai detaliat cotei parti de unul din soț sau stabilirea cotelor parti dupa fiecare soț, in asa caz veti ramine coproprietari al imobilului.

4 iunie 2020