Partajarea bunurilor după divort

28 octombrie 2020 322

Buna ziua. Soția vrea sa divorteze. Avem un copil minor. As vrea sa stiu daca poate pretinde la partajul imobilului în care locuim. Casa a fost construită de mine si înregistrată pe numele meu la putin timp inainte de căsătorie. În timpul căsătoriei au fost făcute reparații tot din banii mei. Soția nu a lucrat niciodată. As vrea sa stiu daca poate pretinde la cota parte din casa. Casa a fost construită în locul unei case vechi primite prin moștenire de la părinți. Multumesc mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
bunurile obținute și înregistrate pînă la căsătorie aparțin celui ce a înregistrat după sine acest drept.
Cît ține de investiții, urmează a fi probate aceste investiții, maxim ce poate solicita, este încasarea unei părți din investiția făcută, or, toate bunurile, investițiile și cheltuielile efectuate în timpul căsătoriei se consideră comune, indiferent... mai detaliat că a activat doar unul.
La teren nu poate pretinde, or acesta a fost obținut cu titlu gratuit(moștenire), aceste bunuri nu se încadrează în totalitatea averii soților și aparține doar celui ce a primit.
Cotă parte din imobil care ați obținut pînă la căsătorie este inadmisibil să primească, dacă situația chiar este așa cum o descriți, eventual urmează să studiați actele și să le contrapuneți cu situația faptică pentru a evita o neconcordanță cu cele enunțate mai sus, cît și a avea o poziție clară.

28 octombrie 2020