Partajarea bunurilor in caz de divort

22 august 2017 97

Buna ziua. Asa o intrebare, am un apartament pe numele meu cumparat inainte de casatorie, in vara anului 2009. Casatoria a fost tot in acel an, doar ca in iarna. Acuma daca vreau sa divortez, se face si impartirea acestui imobil intre mine si fostul sot sau nu? El are careva drepturi la acest apartament?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi până la încheierea căsătoriei rămân proprietatea personală a fiecăruia dintre soţi. Prin urmare, dacă în timpul căsătoriei nu ați încheiat un contract matrimonial care să modifice regimul juridic al apartamentului menționat, acest bun este proprietatea personală a Dvs. și nu va fi afectat... mai detaliat de divorț și de partajarea averii dobândite în timpul căsătoriei.

23 august 2017
  • Jurisconsult

De asemenea, conform articolului 23 al Codului familiei al RM, bunurile ce aparţin fiecăruia dintre soţi pot fi recunoscute de instanţa judecătorească proprietate în devălmăşie a acestora dacă se va stabili că, în timpul căsătoriei, din contul mijloacelor comune ale soţilor sau al mijloacelor unuia dintre soţi ori în urma... mai detaliat muncii numai a unuia dintre soţi, valoarea acestor bunuri a sporit simţitor (reparaţie capitală, reconstrucţie, reutilare, reamenajare etc.).
Astfel, dacă în cazul Dvs. se regăsește situația sus-descrisă, în cadrul procesului de divorț soțul poate pretinde la cota-parte din respectivul apartament.

27 august 2017