Partajarea bunurilor obtinute prin donatie

14 decembrie 2023 3

Buna ziua. Pot bunurile obtinute prin donatie sa fie impartite in cadrul procesului de divort in instanta? Unul din soti este cetatean roman, celalalt detine cetatenie dubla (Moldova si Romania). Cererea de divort se examineaza in Romania, imobilul se afla in Moldova. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua ELENA,
Bunurile primite in dar nu se supun partajului. Mai mult, instantele din Rromania nu se pot expune asupra bunurilor din Moldova.

14 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

depinde cine este donatarul, adică persoana căreia i se face donația, ambii soți sau, cel mai probabil, un singur soț, ultim caz în care bunul este proprietate personală a soțului căreia i se face donația și nu este necesar partajul......

16 decembrie 2023