Partajarea cadoului banesc de la un parinte, acordat fara documente

3 mai 2017 38

In cazul in care unul din soti primeste un cadou de o suma de bani de la un parinte fara nici o formalitate, doar verbal - cum se impart acesti bani?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Avocat

Buna ziua, Marina,

Conform Codului Familiei, regimul legal al bunurilor sotilor este cel al proprietatii in devalmasie, adica proprietatea este comuna, cotele-parti nefiind delimitate.

Insa, pentru bunurile care au apartinut fiecarui sot inainte de casatoriei, precum si pentru bunurile primite in dar, obtinute prin mostenire, se aplica regimul proprietatii personale.

Asadar, suma de... mai detaliat bani primite de unul dintre soti este proprietatea personala a acestuia si nu proprietatea comuna a sotilor.

Succes!

4 mai 2017