Partajarea gospodariei

25 ianuarie 2023 116

Buna ziua. Am avut partajarea gospodariei cu fostul sot, avem hotararea instantei. Gospodaria mi-a ramas mie, doar ca trebuie sa-i achit fostului sot jumatate din costul acesteia. Spuneti-mi, va rog, el are dreptul sa stea acolo pana eu ii dau toata suma datorata sau nu?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Natalia.
Dacă hotărîrea este definitivă și irevocabilă și dreptul de proprietate exclusiv al dumneavoastră a fost înregistrat la Cadastru atunci fostul coproprietar (soțul) nu mai are nici un drept asupra a acelei gospodării. Obligația dumneavoastră de a-i achita o sumă de bani (sulta) nu-i oferă dreptul de a locui... mai detaliat acolo (abitație).
În același timp, dacă nu achitați suma datorată fostului soț, acesta se poate adresa la executorul judecătoresc pentru a fi începută procedura de executare silită cu toate consecințele acesteia.

25 ianuarie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
Odată ce dispozitivul Hotărârii judecătorești este definitiv și irevocabil adică hotărârea de judecată nu mai poate fi atacată la Curtea de Apel sau la Curtea Supremă de justiție și așa și a rămas că gospodăria vă rămâne Dumneavoastră însă trebuie să-i achitați fostului soț jumate din costul acesteia.... mai detaliat Dumneavoastră nu puteți să pretindeți fostului soț să nu mai locuiască acolo odată ce nu ia-ți achitat fostului soț jumate din costul acestuia deoarece acest drept de proprietate care vi la oferit instanța de judecată este condiționat de plata unei sume de bani.

Astfel, după ce veți încheia la notar contractul de vânzare cumpărare a gospodării, veți achita suma de bani și ulterior veți înregistra modificările în cadastrul bunurilor imobile veți putea întreprinde anumite acțiuni de al scoate din gospodărie (ex: evacuarea silită).

3 februarie 2023