Partajarea imobilului dupa divort

3 octombrie 2023 6

Buna ziua. Pot cere perfectarea actelor imobilului pana se face partajarea acestuia in urma divortului (fara copii)? Casa are proiect vechi, acum sunt schimbari, mai exact 40 mp au fost construiti fara autorizatie.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Alina, să începem cu aceea că orice construcție trebuie să fie însoțită de documentația necesară privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie. Darea în exploatare ulterioară cu plata tuturor amenzilor și penalităților poate fi făcută și nu depinde direct de aspecte precum desfacerea căsătoriei proprietarilor. Totuși, acest aspect ar putea fi... mai detaliat important în dependență de strategia pe care o aveți în cadrul negocierilor de partajare a averii cu viitorul Dvs. fost soț.

4 octombrie 2023