Partajarea terenului agricol

13 noiembrie 2018 61

In timpul casatoriei, primaria a impartit loturi de teren agricol la cetateni. Mi-a revenit si mie un lot. Am divortat 9 ani in urma, de acel lot de pamant nu m-am ocupat, chiar uitasem de existenta lui. Acum mi-au venit multe datorii pe el, respectiv l-am platit si astfel am aflat ca am acest lot. Vreau sa-l vand. Intrebarea mea: o sa am nevoie de acordul fostului sot?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dreptul de proprietate asupra terenului a fost înregistrat în timpul căsătoriei? Dacă da, atunci va fi nevoie de a obține acordul soțului. Dacă nu, și registrarea a avut loc după divorț, nu va fi nevoie.

13 noiembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

In general, divorțul nu anulează regimul proprietății comune în devălmășie. Respectiv, actul de vânzare trebuie acceptat de către ambii coproprietari.
Totuși, legea spune ca bunurile primite cu titlu gratuit de către unul din soți este proprietatea personală a acelui soț.
Respectiv, vedeți Decizia autorității locale prin care s-a atribuit lotul : a... mai detaliat fost atribuit nominal Dvs și gratuit?
Dacă da - sunteți unic proprietar și puteti incheia de sine stătător acte de dispozitie asupra acestui bun.

13 noiembrie 2018