Partajarea unei case private

18 septembrie 2023 4

Bună ziua. După divorț am făcut partajarea imobilului între mine și soț. Am dreptul să donez cota mea parte cui doresc sau să fac testament altor persoane decât copii mei care sunt căsătoriți? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Aveți dreptul să donați și să testați cota parte cui doriți.
Doar în caz că veți dori să vindeți cota parte, atunci trebuie să-l notificați pe coproprietar(fostul soț) pentru ca acesta să utilizeze dreptul de preemțiune (de a cumpăra primul restul cotelor din coproprietate).

19 septembrie 2023