Partajul apartamentului

27 martie 2023 61

Buna ziua. Cum se face partajarea apartamentului, daca ipoteca este pe numele sotului, dar o parte din bani i-am pus eu (ai mei personali) si ratele sunt achitate tot de mine?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Dacă a fost procurat în timpul căsătoriei... Se va partaja 50/50 dacă contractul matrimonial nu prevede altfel.

27 martie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

..(3) Sînt proprietate în devălmăşie a soţilor bunurile mobile şi imobile, valorile mobiliare, depunerile şi cotele de participaţie în capitalul social din instituţiile financiare sau societăţile comerciale, care au fost construite, constituite, procurate sau făcute din contul mijloacelor comune, precum şi alte bunuri dobîndite în timpul căsătoriei, chiar dacă sînt... mai detaliat procurate sau depuse pe numele unuia dintre soţi.......................Instanţa judecătorească este în drept, în baza cererii soţului interesat care nu este vinovat de desfacerea căsătoriei, să declare bunurile dobîndite de către el în perioada cît soţii au dus gospodării separate proprietate a acestuia............(3) În caz de neînţelegere, determinarea cotei-părţi a fiecărui soţ în proprietatea în devălmăşie, precum şi împărţirea acesteia în natură, se face pe cale judecătorească................La împărţirea proprietăţii în devălmăşie, instanţa judecătorească, la cererea soţilor, stabileşte bunurile ce urmează să fie transmise fiecăruia dintre ei. Dacă unuia dintre soţi îi sînt transmise bunuri care depăşesc cota ce-i revine, celuilalt soţ i se poate stabili o compensaţie bănească sau de altă natură...............................................intuiesc că doriți ca instanța de judecată să vă transmită întregul apartament în proprietatea dvs iar la determinarea compensației bănești pe care să o achitați soțului să se țină cont de suma de bani proprietate personală a dvs investită în apartament, care nu este obținută din perioada căsătoriei și nu reprezintă proprietate comună în devălmășie a soților și să se țină cont de faptul că toate ratele achitate de dvs după încetarea de fapt a relațiilor familiale să fie apreciate ca proprietate personală a dvs................deci, instanța de judecată trebuie să determine cota-parte din apartament care corespunde sumei de bani investite ca proprietate comună în devălmășie a soților și, respectiv, cota-parte a soțului din apartament va fi jumătate din această cotă, care poate fi evaluată la momentul partajului ....................așa, în grabă......

28 martie 2023